

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi
Rajd majówkowy organizowany przez kursantów Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi.
Termin: 1 – 4 maja 2025 r.
Wyjazd: w środę 30 kwietnia 2025 r. z Placu Zwycięstwa przy Muzeum Kinematografii w Łodzi o godzinie 23:00
Powrót: w to samo miejsce w niedzielę 4 maja 2025 r. około godziny 22:00 (w zależności od sytuacji na drogach).
Miejsce: Bieszczady. Baza Rajdu będzie znajdować się w Stuposianach, pod samymi najwyższymi połoninami. Do Waszego wyboru będą trzy różne trasy, każda jednak oferująca bieszczadzki klimat i piękne widoki.
Trasa 1 – wędrowna
Koszt:
Dzień pierwszy (czwartek) 1 maja – Rozpoznanie terenu (17,5 km)
Trasę rozpoczniemy w miejscowości Rajskie, roztoczy się przed nami malowniczy krajobraz, gdzie wody Sanu wpływają do zbiornika Solińskiego. Pokierujemy się na południowy wschód doliną rzeki i przekroczymy ją w miejscowości Krywe.
Odnajdziemy tam ruiny okazałej cerkwi i poznamy historię okolicznych terenów. Następnie udamy się, zdobywając kilka niewielkich szczytów, szlakiem na nocleg do Zatwarnicy.
Dzień drugi (piątek) 2 maja – Smerek i Połonina Wetlińska (18.4 km marszu)
Drugiego dnia czeka na nas już typowy górski szlak, wejdziemy na jeden z bardziej znanych szczytów – Smerek i przejdziemy grzbietem Połoniny Wetlińskiej. Dzień zakończymy w miejscowości, stanowiącej tło wydarzeń wielu bieszczadzkich filmów i seriali – w Ustrzykach Górnych, dokąd dostaniemy się komunikacją publiczną. Tam zjemy posiłek w restauracji.
Dzień trzeci (sobota) 3 maja – Najwyższa góra Bieszczadów Zachodnich – Tarnica (13.1 km marszu)
Będzie to wędrówka z największymi przewyższeniami. Najpierw dostaniemy się do Wołosatego i wyruszymy na Tarnicę. Jest to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.
Po nacieszeniu się wspaniałymi widokami, nie poprzestaniemy jednak na nim, pokierujemy się na Krzemień i Bukowe Berdo. Następnie dalej szlakiem przejdziemy przez dzikie tereny, gdzie dawniej na polowania przyjeżdżali przywódcy polscy i ich goście, między innymi: Broz Tito i irański książę Abd-or-Reza Pahlawi.
Przejście zakończymy w Mucznem, skąd zabierze nas autokar na wspólne z innymi trasami ognisko w Stuposianach. Dostępne są warianty noclegów w pokoju z łazienką i bez.
Dzień czwarty (niedziela) 4 maja – Wizyta w browarze w Uhercach Mineralnych
Tego dnia dla chętnych od wczesnego rana spacer do Smolnika, gdzie znajduje się perełka architektury drewnianej – cerkiew UNESCO.
Po ostatnim odpoczynku nad Sanem i jego dopływami wyruszymy w drogę powrotną do Łodzi. Aby smak przygód pozostał z nami dłużej, zatrzymamy się w słynącym z oryginalnych receptur browarze rzemieślniczym – Ursa Major.
Trasa 2 – stacjonarna
Koszt:
Koszt uzależniony od wyboru opcji noclegu. Odpowiedni:
Noclegi w Stuposianach będą w pokojach 2, 3 i 4-osobowych z łazienkami ( łącznie 19 miejsc ), oraz 30 miejsc w pokojach wieloosobowych bez łazienek ( łazienka na korytarzu)
Dzień pierwszy (czwartek) 1 maja – Połoniną witamy Bieszczady (dystans: 14,5 km, suma przewyższeń 877 m)
Trasę rozpoczynamy w Ustrzykach Górnych. Po całonocnej podróży autokarem doładujemy się gorącymi napojami, po czym Główny Szlak Beskidzki otworzy przed nami widok z Połoniny Caryńskiej. Odbijając zielonym szlakiem na północ, docieramy do Przełęczy Przysłup Caryński – gdzie zawitamy do schroniska Koliba. Ruszamy na kolejny, niebieski szlak i zdobywamy Magurę Stuposiańską, po czym udajemy się na pierwszy nocleg do naszej bazy, czyli schroniska PTSM w Stuposianach.
Dzień drugi (piątek) 2 maja – Takie rzeczy tylko w Bieszczadach!
(dystans 15,4 km, suma przewyższeń 847 m)
Po pożywnym śniadaniu wyruszamy na naszą najdłuższą trasę. Ale zanim dojedziemy do miejsca startu, czeka nas…wizyta w Pokazowej Zagrodzie Żubrów! Muuuczne to kolejny punkt na trasie – tam wysiadamy z autokaru i ruszamy w kierunku Bukowego Berda i kolejnej połoniny! Po przełęczy Goprowskiej i Przełęczy Pod Tarnicą zdobywamy najwyższy szczyt Polskich Bieszczadów – Tarnicę! Następnie, idąc czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch, docieramy do Ustrzyk Górnych, a stamtąd autokarem wracamy do Stuposian.
Dzień trzeci (sobota) 3 maja – Ślady po nieobecnych (dystans – do 17,5 km, suma przewyższeń 450 m)
Tego dnia naszą pieszą wędrówkę rozpoczynamy w Dwerniku. Kierując się na północ, docieramy do Pasma Otrytu – innego oblicza Bieszczadów niż to, które widzieliśmy w dniach poprzednich. Docieramy do Chaty Socjologa – miejsca jedynego w swoim rodzaju. Kierując się na wschód, docieramy do Lutowisk – gdzie ujrzymy artefakty pozostałe po zamieszkujących je przed wojną Żydach. Po zwiedzaniu, nabraniu sił i uzupełnieniu zapasów ruszamy do obiektu UNESCO – cerkwi w Smolniku, w której jeszcze dziesiątki lat temu modlili się inni nieobecni, Bojkowie…Zwieńczeniem tego dnia będzie wspólne ognisko z pozostałymi grupami rajdowymi w znanej już nam dobrze bazie stuposiańskiej.
Dzień czwarty (niedziela) 4 maja – Kierunek na Wielką Niedźwiedzicę
Przyszła pora na niespieszne pożegnanie z Bieszczadami – delektujemy się ostatnim porankiem, po czym w drodze powrotnej docieramy do słynnego nie tylko w górach Browaru Ursa Maior.
Trasa 3 – wędrowna, wyrypowa
Koszt:
Dzień pierwszy (czwartek) 1 maja – Z panoramą wysokich Bieszczadów
Ustrzyki Górne- Zatwarnica 18km 28 GOT
Wysiadamy z autokaru w Ustrzyk Górnych skąd wyruszamy na szlak Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pierwszym celem naszej wędrówki będzie Połonina Caryńska. Podczas przejścia grzbietem będziemy podziwiać widoki, a na zejściu zatrzymamy się przy starym cmentarzu, jedynej pozostałości dawnej wsi. W Brzegach Górnych uzupełnimy zapasy napojów u Pani Anieli. Następnie podjedziemy busem do Nasicznego i zdobędziemy kolejny szczyt tego dnia-Dwernik Kamień. Wspomnimy o zbójnikach, którzy przetrzymywali tu skradzione bydło, a może i konie dla Księcia Iranu? Następnie zejdziemy do Zatwarnicy na nocleg, będzie on w wyjątkowym miejscu, więc konieczne zabierzcie karimaty i śpiwory! Wieczór spędzimy spotykając się z innymi rajdowiczami, przy ognisku i wspólnym gotowaniu glumzy. Udamy się do Kina KOŃKRET na wieczorny seans filmowy (płatny dodatkowo).
Dzień drugi (piątek) 2 maja – Śladem dawnych miejscowości.
Zatwarnica-Terka 22km 30 GOT
Po śniadaniu wyruszymy początkowo utwardzoną drogą w stronę wsi Hulskie, zatrzymamy się przy pozostałościach cerkwi. Następnie udamy się na wzgórze Ryli oraz zwiedzimy ruiny cerkwi w Krywem. W dalszej części będziemy przedzierać się leśną ścieżkę do miejscowości Tworylne, w której poszukamy śladów dawnych mieszkańców i porozmawiamy historii tych terenów. Następnie będziemy wędrować wzdłuż rzeki San do Studennego. Jeszcze kawałek pod górę i będziemy podziwiać widoki schodząc na nocleg do Terki. W czasie dnia zrobimy przerwę na odpoczynek i przygotowanie ciepłego posiłku.
Dzień trzeci (sobota) 3 maja – Z wieży nad Solinę.
Terka-Bukowiec-Solina 12km 17 GOT
Dzień rozpoczniemy od zdobycia szczytu niewielkiego Monaster i poszukaniu pozostałości klasztoru bazylianów. Następnie udamy się na górę Korbania, wejdziemy na wieżę widokową i odpoczniemy we wiacie. Następnie zejdziemy ścieżką do Bukowca, z którego pojedziemy autobusem do Soliny. Udamy się na deptak i zaporę Zbiornika Solińskiego przedzierając się przez rzesze turystów jak na Krupówkach w Zakopanem. Skorzystamy z możliwości obejrzenia zalewu w całej okazałości w czasie przejazdu najnowszą w Polsce kolejką gondolową. Dotrzemy na górę Jawor, z której dalej będziemy podziwiać widoki. Z Soliny autokarem udamy się na miejsce noclegu w Stuposianach, gdzie spotkamy się przy ognisku z pozostałymi trasami.
Dzień czwarty (niedziela) 4 maja – Cerkiew w Smolniku. Wizyta w browarze w Uhercach Mineralnych
Dla chętnych, którym wczesne wstawanie nie jest straszne odbędzie się spacer do Cerkwi w Smolniku-jedynej zachowanej cerkwii typu bojkowskiego w polskich Bieszczadach (zabytek UNESCO). Możliwość uczestnictwa we mszy świętej o godz. 9:00 i zakupu miejscowych serów kozich.
Po ostatnim odpoczynku nad Sanem i jego dopywami wyruszymy w drogę powrotną do Łodzi . Aby smak przygód pozostał nami nadłużej zatrzymamy się w słynącym z oryginalnych receptur browarze rzemieślniczym – Ursa Major w Uhercach Mineralnych.
ZAPISY
Zapisu można dokonać WYŁĄCZNIE poprzez formularz zgłoszeniowy: ZAPISZ SIĘ
Bardzo prosimy nie zostawiać zapisów na ostatnią chwilę.
Uwaga!!! Zapisanie się na Rajd jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu rajdu
Kierownictwo Rajdu
Jakub Świt (169)
Informacji można zasięgnąć mailowo: rajd.skpblodz@gmail.com
Ponadto także pod numerem telefonu: +48 780-736-224 (Mateusz)