Rajd Jesienny studencki, 25-27 października

Tym razem wybierzemy się w przepiękny Beskid Śląski oraz Śląsko-Morawski.

Będziecie mieć do wyboru 2 trasy, jedna wędrowna, a druga stacjonarna. 

Na obu będą noclegi pod dachem i ciepła woda.
Studentów szczególnie i przede wszystkim zapraszamy na trasę stacjonarną.
Rajd będą prowadzili:
– Anna Fijałkowska-Owczarek (170)
– Jakub Łapiński (168)
– Maciej Rakowski (161)
– Jakub Świt (169)

TRASA 1, studencka, stacjonarna, kofolowo-piwna
prowadzący: Ania Fijałkowska-Owczarek (170), Kuba Łapiński (168), Kuba Świt (169)
Koszt: 299 zł

DZIEŃ 1: Zaolziański Beskid Śląski

Skoro świt przekroczymy Olzę i wjedziemy na malownicze Zaolzie: bogaty przyrodniczo i historycznie region w granicach Czech zamieszkany przez polską mniejszość narodową. Wysiądziemy z autokaru i rozpoczniemy wędrówkę w trzeciej największej wsi w Republice Czeskiej, bowiem to właśnie niebanalne miano dzierży Bystrzyca. Tym samym wyruszymy na wyprawę po Paśmie Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim.
Widokowa droga powiedzie nas przez Łączkę (835 m.n.p.m.), Filipkę (762 m.n.p.m.), a idąc przez tamtejsze lasy będziemy mogli poczuć się jak bywalcy tamtejszych tajemniczych “leśnych kościołów”.
Wreszcie dotrzemy do najstarszego nieprzerwanie działającego polskiego schroniska w Beskidach (978 m.n.p.m.) na krótkie tankowanie. Stamtąd, podziwiając widoki na dolinę Olzy, oraz pewne nieoczywiste pamiątki historii regionu, udamy się przez Baginiec do naszego noclegu w Bukowcu.
Długość trasy: ok. 16 km, 24 pkt. GOT
 
DZIEŃ 2: Danie główne

Rano wyruszymy naszym autokarem z najbardziej “wschodniej” wsi w Republice Czeskiej. W trakcie około 45-minutowej podróży poznamy kolejne malownicze wsie, miasta i góry Śląska Cieszyńskiego, położone w dolinach Olzy i Ostrawicy. Zmieniając region z Zaolzia na również ciekawą Laszczyznę, zajedziemy do Malenowic, pod Kilimandżaro tego rajdu: Łysą Górę (1323 m.n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego.
Stamtąd rozpoczniemy atak szczytowy. Po zdobyciu łysogórskiego schroniska oraz całego kompleksu towarzyszących mu budynków, rozpoczniemy zejście do leżącej po przeciwnej stronie góry wsi Krasna, w dolinie potoku Mogielnica, skąd odbierze nas nasz autokar.
W zależności od czasu, możliwe, że w drodze powrotnej do Bukowca trafią się dodatkowe atrakcje historyczno-krajoznawcze, ale na pewno nie ominiemy miejscowego supermarketu.

Długość trasy: ok. 12 km, 20 pkt. GOT
DZIEŃ 3: Niespodzianka organizatorów

Jak to często bywa na naszych trasach, dzień trzeci pozostaje niespodzianką. Nie zabraknie atrakcji ani dla niezaspokojonych górskich obieżyświatów, ani dla miłośników spokojniejszej kontemplacji otaczającej rzeczywistości.
Wszystko może się zdarzyć, a możliwości na niedzielny poranek są prawie nieograniczone.
 

TRASA 2 – wędrowna, plecakowa, wyrypowa

Prowadzący: Maciej Rakowski (161)
Koszt: 349 zł

Dzień 1
 
Zaczynamy za miejscowością Ostravica/Ostrawica przy tamie tworzącej zbiornik Šance, przez Czupel i Kobylankę wchodzimy na Łysą Górę (Lysa Hora) – najwyższy szczyt pasma, wysokość 1323 m.n.p.m., ze schroniskiem im. Emila Zatopka.
Przez miejscowości Krasna, Prażmo i Morawka (oraz grzbieciki pomiędzy nimi) dopełzniemy (bo tyle nam już zostanie) do schroniska Horska Chata na Kotaři, a stamtąd zejdziemy na nocleg w Ligotce Kameralnej.
W Ligotce w pensjonacie obiad.

Długość trasy: 25,5 km, 41 pkt. GOT
 
Dzień 2

Z Ligotki na Krzywy i Ropiczkę (tam kawka w schronisku), dalej przez Wielki Lipowy, Ropica, Kałużny do schroniska Chata Kamenity. Stamtąd przez kolejne schronisko Chata Kozubova, słaniając się na miękkich nogach, doczłapiemy do Jabłonkowa

Długość trasy: 28 km, 39 pkt. GOT

Z Jabłonkowa na nocleg w Bukowcu można będzie dojechać (albo naszym autokarem albo autobusem rejsowym – się okaże). Chętnych przewodnik Maciej zaprowadzi pieszo, przez wioskę o nieco niepokojącej nazwie Pisek – (Piosek) – oznacza to dodatkowe 6 km i 7 pkt GOT
Dzień 3

Z Bukowca pójdziemy do Polski („z ziemi czeskiej do Polski…”).
Przez Stożek Wielki (ze schroniskiem PTTK) przespacerujemy się do Wisły, schodząc doliną potoku Łabajów przez przysiółek Łabajów, ale może pójdziemy jakoś inaczej – zdecydujemy na górze.

Z Wisły dostaniemy się do Cieszyna korzystając z PKP lub PKS.

Długość trasy: 13,3 km, 20 pkt. GOT
 
!! Dwa pierwsze dni są „nieskracalne” !! – pierwszego trzeba dojść na nocleg, drugiego – dostać się do Jabłonkowa. Trzeci dzień jest nieobowiązkowy – można wybrać „niespodziankę” oferowaną przez innych Przewodników – tylko po co, skoro można się do końca upodlić na trasie z Maciejem…
ZAPISY 
Zgłoszenia zbieramy do niedzieli 13.10, godziny 23:59.