Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi
Obie trasy są stacjonarne, to znaczy nocujemy dwa razy w tym samym miejscu – w znanej i lubianej Chacie Chemików w Danielce, a po górach chodzimy „na lekko”, bez pełnych plecaków. Należy jednak pamiętać o wygodnym spakowaniu całego dobytku, bo od autokaru do miejsca noclegu będziemy musieli podejść około 3 km. Podany kilometraż tras uwzględnia przejścia asfaltem do i z autokaru.
TRASA 1 – stacjonarna
Prowadzący: Mateusz „Kaja” Głuszczyński
Dzień pierwszy (piątek) 8 grudnia – ok. 20 km
Dzień rozpoczniemy w Rycerce. Naszym pierwszym celem będzie odwiedzenie schroniska PTTK na Przegibku, żeby… niebawem znów napić się herbaty w bacówce PTTK na Rycerzowej. Trasa między schroniskami należy do niezwykle przyjemnych i urokliwych. Następnie będziemy kierować się w stronę jednego z najbardziej charakterystycznych szczytów w okolicy – Muńcułu. Nasza wycieczka skończy się w Ujsołach, w których będziemy mieli okazję skosztować lokalnej kuchni. Stamtąd będzie czekał nas jeszcze ostatni spacer do miejsca noclegowego po najpiękniejszej dolinie w okolicy – dolinie Danielki.
Dzień drugi (sobota) 9 grudnia – ok. 15 km
Drugi dzień rozpoczniemy od wycieczki autokarowej do miejsca zwanego „Westerplatte Południa” – Węgierskiej Górki. Zwiedzimy znajdujące się tam schrony bojowe, wciąż żywe pamiątki po toczących się na tamtych terenach działaniach wojennych. Następnie kroki skierujemy w stroną schroniska na Hali Boraczej, związanego z historią Żydów zamieszkujących tereny Beskidów. Stamtąd będzie nas czekała prosta droga do Ujsoł, której towarzyszyć będą piękne widoki. Po dotarciu na miejsce noclegowe będziemy mogli przygotować się do wieczornego ogniska i blachowania.
Dzień trzeci (niedziela)
Ostatniego dnia zaplanowany jest powrót do Łodzi, jednak to, co będziemy robić przed zajęciem wygodnego miejsca w autokarze, pozostaje niespodzianką i będzie zależało od nastrojów rajdowiczów.
Dzień pierwszy (piątek) 8 grudnia – Wysokie, znane i lubiane ok. 18 km
Desant z autokaru przeprowadzimy w Złatnej, skąd w towarzystwie pięknych panoram, wyruszymy na schroniskowy szlak w znanej i lubianej części Beskidu Żywieckiego. Odwiedzimy Halę Rysiankę (1290 m.n.p.m.) oraz Halę Lipowską (1262 m.n.p.m.) gdzie będziemy wypatrywać Fatr i Tatr. Poznamy też łączącą i dzielącą znajdujące się tam schroniska historię. Dalsza droga poprowadzi nas przez Boraczy Wierch (1244 m.n.p.m.) i Redykalny Wierch (1144 m.n.p.m.), a następnie przez Zapolankę (853 m.n.p.m.) udamy się do Ujsołów. Tam skosztujemy żywieckich specjałów i spotkamy się z pierwszą trasą. Po zabraniu naszych plecaków z autokaru razem udamy się na nocleg w dolinie Danielki.
Dzień drugi (sobota) 9 grudnia – Niższe, mniej znane, ale na pewno do polubienia – ok. 16 km.
Czy to ptak? Czy to samolot? Nie! To nagła zmiana Beskidu! Z naszego autokaru wysiądziemy bowiem w znanym z koronek Koniakowie i szlakami Beskidu Śląskiego (lub według nowych podziałów Międzygórza Jabłonkowsko-Koniakowskiego) powiedzie nas wędrówka. Zdobędziemy z marszu Ochodzitą (894 m.n.p.m.), następnie mijając źródła Soły dotrzemy do historycznego trójstyku granic między Śląskiem, Polską i Węgrami na szczycie Trojaki (846 m.n.p.m.). Stamtąd udamy się na zachód bezleśnym grzbietem podziwiając panoramy okolicznych grup górskich i łagodnie zejdziemy do leżącego na Słowacji Skalitego. Pojemy i popijemy w jednym z miejscowych przybytków i już zmotoryzowani udamy się w kierunku noclegu. Ostatnim spacerem tego dnia będzie przejście z autokaru do naszej chaty, w której przygotujemy się do wieczornego ogniska i blachowania.
Dzień trzeci (niedziela) 10 grudnia – Niespodzianka organizatorów
Ostatniego dnia wrócimy autokarem do Łodzi, jednak to, co wydarzy się będzie niespodzianką. Mamy do dyspozycji autokar a w dolinie Soły i okolicach ciekawych miejsc nie brakuje.
WYJAZD I POWRÓT
W góry i z powrotem zawiezie nas autokar, z którego będziemy również korzystać na miejscu. Wyjazd w piątek 8 grudnia 2023 r. ok godz. 3:00 z Placu Zwycięstwa 1 w Łodzi (przy Muzeum Kinematografii), powrót w to samo miejsce w niedzielę 10 grudnia 2023 r. w godzinach wieczornych.
Ilość miejsc ograniczona – przy zapisach zatem kto pierwszy ten lepszy!
CENA WYJAZDU
Całkowity koszt Rajdu wynosi 299 zł
Koszt obejmuje przejazd autokarem w obie strony, przejazdy na miejscu, noclegi, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką. Podkreślamy, że przewodnicy organizujący rajd i prowadzący trasy nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia.
ZAPISY
Wyślij mail na adres: rajd.skpblodz@gmail.com
Przy zapisach należy podać:
Bardzo prosimy nie zostawiaj zapisów na ostatnią chwilę (trasy mają limitowaną ilość miejsc). W ciągu 3 dni od zapisu na rajd należy wpłacić zadatek w wysokości 150 zł. Jest to gwarancja miejsca w autokarze i wiąże się z dokonaniem przez nas rezerwacji transportu i noclegów. Numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy.
Uwaga!!! Wpłacenie zadatku jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapoznanie się z jego treścią.
Zapisy przyjmujemy do 22 listopada lub do wyczerpania miejsc!
EKWIPUNEK
Kierownik Rajdu: Mateusz „Kaja” Głuszczyński
Udziela wszelkich informacji o rajdzie.
Pisz: rajd.skpblodz@gmail.com lub mateuszkaja.skpb@gmail.com
DOŁĄCZ DO RAJDU I NASZEGO RAJDOWEGO WYDARZENIA NA FACEBOOKU (kliknij w ikonę poniżej)