SKPB Łódź Zapowiedzi rajdów 2017 - grudniowy XXVI Rajd Mikołajkowy
2017 - grudniowy XXVI Rajd Mikołajkowy
Autor: Ania Mączewska    Utworzone: 12.08.2020

mikolajkowy_2017

Rok się jeszcze nie skończył! Przed nami niepowtarzalny wyjazd w niepowtarzalne tereny Spisza. 8-10.12 XXXVI Rajd Mikołajkowy zawita na polsko-słowackie pogranicze, do miejscowości „na końcu świata”. Różnymi drogami dojdziemy do Kacwina, gdzie czekają nas dwa noclegi w stuletnim spiskim domu, z którego wyruszymy na podbój prawie nieznanych szczytów. Wszystko okraszone pięknem krajobrazu, spiskiej architektury i zabawą przy gitarze!
Zapraszamy serdecznie!
Termin: 8-10.12.2017


Miejsce ześrodkowania: Kacwin, ul. Św. Anny 7


Wyjazd i powrót: 200 złWyjazd i powrót


W obie strony jedziemy autokarem. Wyjeżdżamy w nocy z 7 na 8 grudnia (czwartek/piątek) – zbiórka o godz. 00.15 przed Łódzkim Domem Kultury (ul. Traugutta 18). Powrót w to samo miejsce 10 grudnia (niedziela), około godz. 21.00.
Ilość miejsc ograniczona pojemnością autokaru – przy zapisach kto pierwszy ten lepszy!


Koszty


Cena rajdu 200 zł obejmuje: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi w warunkach turystycznych, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką, udział w grillu drugiego wieczora rajdu. Jedzenie organizowane jest dodatkowo w zakresie każdej trasy. Niestety pora roku i odległość podnoszą nieco cenę wyjazdu, jednak mamy nadzieję, że wrażenia z rzadko odwiedzanego kawałka gór Polski wynagrodzi Wam tę niedogodność.


Zapisy

 • wyślij mail na adres rajd@skpb.lodz.pl

Przy zapisach należy podać: imię i nazwisko, numer trasy, na której chcesz wędrować, data urodzenia (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu.
Bardzo prosimy nie zostawiać zapisów na ostatnią chwilę (trasy mają limitowaną ilość miejsc).

Wpłaty

Zaliczka w wysokości 100 zł – (to gwarancja miejsca w autokarze) – wpłata w ciągu trzech dni od zapisu na rajd. Pozostała kwota (100 zł) zbierana będzie w autokarze (przygotujcie proszę odliczoną kwotę).
Można też całą kwotę przelać od razu na nasze konto.
Numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy.

Uwaga!!! Wpłacenie wpisowego jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapoznanie się z jego treścią.


pawel_schmidt

Kierownictwo rajdu

Udziela wszelkich informacji o rajdzie, pomaga w doborze trasy i rozwiewa wszelkie rajdowe wątpliwości.


Paweł Schmidt (153)
mail: rajd@skpb.lodz.pl
tel. 698 904 096Trasy i prowadzący:

Obie trasy startują w Łapszach Wyżnych i już pierwszego dnia spotykają się w Kacwinie. Dlatego proponujemy spakować się tak, by zostawić w autokarze zbędne na trasie obciążenie (śpiwór, ubrania na następne dni, zapasowe obuwie itp.). Można spakować się w 2 plecaki lub plecak i torbę podróżną.


pawel_schmidt
TRASA I

Paweł Schmidt (153)
Dzień pierwszy

Wystartujemy w Łapszach Wyżnych, by zaatakować najwyższe wzniesienia polskiej części Zamagurza Spiskiego. Kurasówka - Królowa Grapa - Pieskowy Wierch, to chyba najpiękniejsze grzbietowe przejście na Spiszu. Niezapomniane widoki, dzika przyroda, nietykane turystyczną stopą tereny. Zaprowadzę Was na „koniec świata” do przygranicznego Kacwina – kwintesencji spiskości.


Dzień drugi

Kacwin – Kacwin. Bez zbędnego obciążenia, które pozostawimy na kwaterze, udamy się w kierunku położonej najdalej na zachód rusińskiej wioski. Przez Petrolovkę (przed którą przekroczymy granicę ze Słowacją) udamy się do Osturni znanej z wyjątkowej urody zagród mieszkających tu po dziś dzień Rusinów. Wrócimy „drogą” do Kacwina lub jeśli wystarczy sił zaatakujemy Frankowską Górę. Wieczorem zabawa przy grillu i gitarach.


Dzień trzeci

Powrót. Ale szkoda byłoby nie pożegnać gór choćby małym spacerem. Może krótki wypad w Pieniny?krzysztof_kiryszewski
TRASA II

Prowadzi: Krzysiek Kiryszewski (143)
Dzień pierwszy

Startujemy z Łapsz Wyżnych i przez Grandeusa dotrzemy do Jurgowskich Stajni. Następnie czeka nas ostre podejście na kulminację Pienin Spiskich – Żar, z którego przez Łapsze Niżne dotrzemy do Kacwina. Trasę okraszą niezapomniane widoki na Tatry i Pieniny oraz równie niezapomniana atmosfera.


Dzień drugi

Prawdopodobnie wspólnie z trasą I.


Dzień trzeci

Coś na pożegnanie gór i tegorocznego sezonu.
W zależności od warunków pogodowych i kondycji uczestników trasy mogą ulec modyfikacji.


Ekwipunek


 • śpiwór, karimata
 • ubrania (odzież przeciwdeszczowa, ciepła bluza lub polar, odpowiednia ilość podkoszulek i bielizny osobistej, zapas skarpetek, krótkie i długie spodnie, komplet odzieży do spania, zakryte obuwie za kostkę (najlepiej buty górskie), dodatkowa para butów na przebranie po wędrówce (najlepiej spisują się sandały), obowiązkowo nakrycie głowy
 • przybory toaletowe
 • krem i okulary dla ochrony przed słońcem
 • przybory kuchenno-jadalniane (nóż, łyżka, kubek metalowy, menażka, są tacy którzy lubią brać ściereczki, na których przyrządzamy kanapki)
 • latarka i zapasowy komplet baterii, ewentualnie zapasowy akumulator do komórki
 • kijki trekkingowe dla osób o wrażliwych stawach kolanowych (i nie tylko dla nich)
 • NIE ZAPOMNIJ o dokumentach osobistych, legitymacjach uprawniających do zniżek (studenckie, szkolne, PTTK, EURO 26, itd)
 • KONIECZNIE zabierz zapas stale zażywanych leków na czas wyjazdu, przydać się mogą także plastry, talk, ewentualnie opaska elastyczna na kolana
 • WYSOCE WSKAZANE są wszelakie instrumenty muzyczne mniejsze od fortepianu, śpiewniki
 • BEZWZGLĘDNIE OBOWIĄZKOWY dobry humor, uśmiech i otwartość na wielką beskidzką przygodę

Jedzenie


Nic nie tworzy grupy tak silnie jak wspólne posiłki przygotowane własnymi rękami, dlatego kuchnie będziemy prowadzić razem. Wiem że są ludzie którzy nie potrafią zasnąć bez codziennego wieczornego ogniska – z pewnością na trasach namiotowych nie będzie z tym problemu! Warto zabrać ze sobą niewielki zapas żywności – resztą będzie uzupełniona wspólnymi zakupami już na miejscu.
Śniadanie i obiad to najczęściej kanapki (przydadzą się więc konserwy rybne, pasztety, nieśmiertelne paprykarze, ale też krojone wędliny, sery, warzywa, dżemy...). Wieczorem – w nagrodę za całodzienne zmagania z drogą – ciepła Glumza (nie wiesz co to jest – to coś do czego najszybciej zaczyna się tęsknić po powrocie z rajdu) – przydadzą się makarony, kasze lub ryże w torebkach, sosy w proszku, warzywa konserwowe (groszek, kukurydza, fasola). Do tego trochę kiełbasy lub mielonki i potrawa gotowa! (są też wersje wegetariańskie :)
Podczas wędrówki nieocenione będą smakołyki – czekolada, ciastka, bakalie...
Nie zapomnijcie o zabraniu termosów na ciepłą herbatę do picia podczas wędrówki.

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

IMG_3377-P50 SSA45027-P50 IMG_8054-P50 DSC05237-P50
DSC05235-P50 DSC05244-P50 DSC05232-P50 DSC05228-P50