SKPB Łódź Zapowiedzi rajdów 2015 - grudniowy XXIV Rajd Mikołajkowy
2015 - grudniowy XXIV Rajd Mikołajkowy
Autor: Ania Mączewska    Utworzone: 12.08.2020

mikolajkowy2015

Zapraszamy Was do kolejnej wspólnej górskiej eskapady, tym razem w zimowej szacie. Rezerwujcie czas na wspólne wędrowanie po Beskidzie Śląskim w dniach 4 – 6 grudnia 2015 r. Zapraszamy więc na zimową mikołajkową atmosferę, którą gwarantujemy podczas XXIV Rajdu Mikołajkowego. Na zakończenie rajdu wszystkie trasy spotkają się w Telesforówce. Przewodnicy już ułożyli trasy i czekają na Wasze zapisy, a Mikołaj przygotowuje tradycyjne upominki...

 

 

Szykujcie się na:

  • tradycyjne spotkanie ze Św. Mikołajem
  • widoki na Beskid Śląski, Żywiecki, Mały…
  • cieplutką atmosferę
  • wspólne odkrywanie urokliwych górskich zakątków

Zapraszamy wszystkich włóczykijów i tych, którzy chcą rozpocząć ciekawą przygodę z górami. Dzięki przewodnikom Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi wędrówka górska stanie się prosta, przyjemna i na pewno bezpieczna.

Nie powinno zabraknąć prezentów i Mikołaja. Prosimy więc wszystkich uczestników i przewodników o przygotowanie prezentu mikołajkowego w kwocie ok. 10 zł. Oczywiście nie zapomnijcie, że prezent ten musicie nosić dwa dni w plecaku, w trudnych warunkach :)

Nie może i Was zabraknąć! Zabierzcie ze sobą przyjaciół i widzimy się na szlaku!

 

Wyjazd i powrót

W obie strony jedziemy autokarem. Wyjeżdżamy w nocy 3/4 grudnia (czwartek/piątek) – zbiórka o godz. 01.45 przed Łódzkim Domem Kultury (ul. Traugutta 18), na przeciwko dawnego dworca PKP Łódź Fabryczna. Powrót w to samo miejsce 6 grudnia (niedziela), około godz. 22.00. Ilość miejsc ograniczona pojemnością autokaru – przy zapisach kto pierwszy ten lepszy :)


Koszty

Cena rajdu 199 zł obejmuje min.: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi w warunkach turystycznych, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką. Jedzenie (w tym słodkie przekąski) organizowane jest dodatkowo w zakresie każdej trasy.

 

Zapisy

  • w siedzibie SKPB Łódź: ul. Lipowa 48 (I piętro), w każdą środę 18.00-20.00
  • pod tel. 601-876-890 u Ani „Mączki” Mączewskiej
  • wysyłając mail na adres rajd@skpb.lodz.pl

Zapisy zbieramy do wtorku 1 grudnia do godziny 23:59. Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, adres, nr PESEL (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu. W ramach zapisów należy wpłacić zaliczkę w wysokości 120 zł w terminie do trzech dni od zgłoszenia udziału w rajdzie (numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy). Pieniądze powinny wpłynąć na konto nie później niż do środy 3 grudnia.
Uwaga!!! Wpłacenie zaliczki jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapoznanie się z jego treścią.

 

kasia_santy

Kierownictwo rajdu

Udziela wszelkich informacji o rajdzie, pomaga w doborze trasy i rozwiewa wszelkie rajdowe wątpliwości.


Kasia Santy (145)
mail: rajd@skpb.lodz.pl
tel. 608-123-471 (dzwonić po godz. 17)

 

 

Trasy i prowadzący


kasia_santy

TRASA I

Prowadzi: Kasia Santy (145)
wraz z Agnieszką i Zbyszkiem Sysio

 

 

Zbójnickie wędrowanie

 

Zapraszamy na wędrówkę szlakami beskidzkich zbójników. Przybliżyć Wam postaci i miejsca związane ze zbójnictwem. Odwiedzając zakątki Beskidu Śląskiego podążymy śladami opisywanych w opowieściach i pieśniach ludowych band grasujących po okolicznych wsiach i odkryjemy tajemnicę niejednego harnasia.

 

Dzień pierwszy - rozgrzewka

Wędrówkę rozpoczniemy spod schroniska PTTK Dębowiec, gdzie zjemy wspólne śniadanie. Rozgrzejemy mięśnie kierując się w stronę Szyndzielni, a następnie ze zbójnickim impetem ruszymy w stronę Klimczoka. (Na którego zboczach w legendarnej grocie harnaś beskidzki Klimczok ukrywał swoje łupy. Od jego nazwiska w epoce romantyzmu powstała obecna nazwa szczytu). Potem w schronisku posilimy się iście zbójnicką strawą. Jeśli pogoda pozwoli ze szczytu nacieszymy oczy wspaniałymi widokami. Odtąd będziemy poruszać się już tylko w dół, do słynącego z kompleksu skoczni narciarskich i sanktuarium „Na Gorce”, Szczyrku. Tu udamy się na zasłużony odpoczynek i zbierzemy siły przed kolejnym dniem.

 

Dzień drugi - szczytujemy

Dzień rozpoczniemy od prawdziwego wyzwania, przed nami wspinaczka na najwyższy, nieodległy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Stojąc na wysokości 1257 m n.p.m. będziemy delektować się panoramą, a następnie raczyć herbatą w schronisku PTTK. Stamtąd odkrytym grzbietem ruszymy ku Małemu Skrzycznemu i Malinowskiej Skale - jednej z najbardziej charakterystycznych, objętych ochroną wychodni skalnych Beskidu Śląskiego. A potem? Idąc czerwonym szlakiem w kierunku Przełęczy Salmopolskiej dotrzemy do Jaskini Malinowskiej, która zaliczana jest do zabytków przyrody. Miejsce owiane jest mgiełką tajemnicy związanej z ondraszkowymi zbójnikami, którzy jakoby mieli tam swoją kryjówkę. Na deser po minięciu Przełęczy Salmopolskiej czeka nas ostatnie podejście - przez Gościejów do Telesforówki - i spotkanie z resztą "zaprzyjaźnionych rzezimieszków". Po wspólnej biesiadzie nocne śpiewanki, tańce i swawole.

 

Dzień trzeci - wytchnienie

Niedziela to dzień odpoczynku i relaksu który, spędzimy częściowo w Wiśle, a częściowo w miejscu, które dzisiaj pozostaje niespodzianką, gdyż w dużym stopniu zależy od naszych możliwości czasowych oraz warunków pogodowych.

 


paula_karbownik
TRASA II

Prowadzi: Paula Karbownik (149)

 

Szykuje się trasa naj_znakomitszego sortu.

 

 

Dzień pierwszy

Rozegra się między naj_ważniejszymi przełęczami Beskidu Śląskiego. Wędrówkę rozpoczniemy z Przełęczy Salmopolskiej. Nie zabraknie naj_ciekawszych atrakcji geologicznych w tej partii Beskidów. Tego dnia zdobędziemy naj_wyższy szczyt. Wejdziemy na Baranią Górę i sprawdzimy jakie widoki zapewnia wieża na jej wierzchołku. Następnie podążymy naj_dalej, jak tylko nogi nas poniosą w kierunku Przełęczy Kubalonka.

 

Dzień drugi

Wkroczymy w Pasmo Czantorii i Stożka. Choć niewysokie (bez szczytów powyżej 1000 m n.p.m.), to skłonić może do marzeń o tych naj_wyższych. Wraz z Jerzym Kukuczką zdobędziemy koronę Himalajów i Karakorum. Po górach wysokich odpoczniemy w naj_starszym polskim schronisku Beskidu Śląskiego na Wielkim Stożku. Po czym zejdziemy do Wisły. Z miasta udamy się w stronę Telesforówki, by dołączyć do naj_zacniejszej imprezy mikołajkowej

 

Dzień trzeci

Naj_lepiej, jak dostosujemy na miejscu plany do naszej kondycji :)

 

 

 

Co powinniśmy spakować do plecaka

Ciepła odzież (rękawiczki, szalik, ciepła czapka), śpiwór, karimata i latarka są obowiązkowe. Buty dobrze zaimpregnowane lub napastowane ułatwią przetrwać stopom, a stara gazeta może uratować je po przemoczeniu. Niezbędnik (łyżka, nóż, widelec), menażka i kubek. Termos z gorącą herbatą sprawi, że wędrówka stanie się łatwiejsza w zimowych warunkach. Wyżywienie wspólnie organizujecie na Waszych trasach, przewodnicy prowadzący trasy skontaktują się z Wami w tym celu. Ze sprzętu konieczne będzie również czołówka bądź latarka (z zapasowymi bateriami).
Jak już każdy zaopatrzy się w niezbędniki w ramach strategii przetrwania warto zastanowić się nad częścią rozrywkową - aparat foto, gry planszowe, instrumenty itp. :) w zależności od tego co lubicie.
Macie wątpliwości i pytania dotyczące sprzętu lub tego co powinniście zabrać? Piszcie lub dzwońcie śmiało. Zawsze odpowiemy.
Serdecznie zapraszamy !!!

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCN3125-P50 DSC05237-P50 DSCF0872-P50 DSCF5500
IMG_0968-P50 DSCN9217 DSC05224-P50 DSCN9194