SKPB Łódź My w Łodzi Radio Żak Audycja radiowa "Góry w Łodzi" na fali 88,8 MHz
Audycja radiowa "Góry w Łodzi" na fali 88,8 MHz
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 27.09.2020

"Góry w Łodzi na fali 88,8 MHz" to audycja Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi na antenie Studenckiego Radia "Żak" Politechniki Łódzkiej. Obecnie audycja nadawana jest raz w roku podczas urodzinowej ramówki Radia "Żak" (druga połowa maja), a audycję prowadzi Bartek Zgorzelski. Wszelkie pytania i zażalenia dotyczące audycji kierujcie na gory@zak.lodz.pl 

Program ten poświęcony jest szeroko pojętej tematyce związanej przede wszystkim z polskimi Beskidami, a także z innymi górami naszego globu. Kierowany jest zarówno do górskich włóczęgów, którzy nie schodzili do tej pory wszystkich szlaków i nie zawitali do każdego schroniska, jak i do osób, które po górach jeszcze nie wędrowały. Autorzy programu proponują turystykę plecakową, najczęściej z dala od zatłoczonych i głośnych miejscowości. Innymi słowy trochę wysiłku dla wspaniałych widoków, cudownych wrażeń i prawdziwego obcowania z naturą.

W audycji tej przekazywane są informacje dotyczące historii Beskidów, ich legendach i ciekawostkach. Słuchacze mogą usłyszeć o schroniskach, w których atmosfera zaprasza do częstych powrotów, o bazach namiotowych, chatkach studenckich i wszelkich innych miejscach, gdzie cena noclegu jest na studencką kieszeń.

Niektóre z audycji poświęcone są zagranicznym górom. Autorzy zapraszają na wycieczkę po Czarnohorze, Pirynie, Fatrze, górach Krymu. Proponujemy wizytę w górach Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Słowacji czy też Słowenii. Jak tam dojechać, co oglądać, gdzie spać – to wszystko opowiedzą goście, którzy te góry odwiedzili.

W trakcie programu słuchacze informowani są o wszelkich wyjazdowych imprezach, szczególnie tych organizowanych przez SKPB Łódź i SKT PŁazik. Każdy z tych wyjazdów jest dokładnie przybliżany.

Autorzy postawili sobie za cel aby podczas nadawania audycji odtworzyć w głowach słuchaczy obraz Beskidów i przypomnieć atmosferę górskich ognisk. Dlatego też prezentujemy wiele utworów z gatunku piosenki turystycznej, a także piosenki innych nurtów śpiewane przy ogniskach, muzykę łemkowską i inne utwory, czasami daleko odległe od górskich kanonów, ale z pewnością wesołe i radosne.

Poza tym można usłyszeć o przeglądach muzycznych czy koncertach związanych z piosenką turystyczną, szczególnie zaś o tych odbywających się w górskiej scenerii. Słuchacze zapraszani są na Yapę, koncert "W górach jest wszystko co kocham...", Bazunę, Giełdę Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Łemkowską Watrę w Zdyni, Śpiewanki Turystyczne w Muszynie, Gorcstock na Gorcu, "Urodziny Sołtysa" w Komańczy i inne górsko-turystyczne śpiewogrania.

W trakcie trwania audycji możecie do nas dzwonić pod numer (42) 631 38 88 lub pisać maile na gory@zak.lodz.pl. Bardzo chętnie odpowiemy na Wasze pytania. Warto dzwonić, bo czasami rozdajemy atrakcyjne mapy i przewodniki.


Autorzy audycji byli i są członkami Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Organizacja ta współpracuje z radiem "Żak" od 1997 roku, kiedy to Bartosz Pająk był stałym gościem audycji poświęconej turystyce emitowanej w SR "Żak" PŁ. W latach 2001-2007 SKPB prowadziło już samodzielnie autorską cotygodniową audycję, właśnie "Góry w Łodzi na fali 88,8 MHz" (wtorki, godz. 19:00-20:00). Początkowy półgodzinny wymiar audycji został w 2004 r. zwiększony do godziny. Na potrzeby audycji powstało ok. 300 materiałów reporterskich nagranych podczas imprez turystycznych SKPB w górach. Autorami cyklicznych audycji byli: Bartek Zgorzelski, Wojtek Lipowski, Piotr Sowiński, Wojtek Stachurski, Janek Gargól, często  na antenie gościli Łukasz Kubala i Marcin Jagodziński. Obecnie audycja nadawana jest raz do roku, w ramach urodzinowej ramówki radia "Żak".

Gorąco polecamy inne audycje Studenckiego Radia "Żak". Ramówkę i opisy programów znajdziecie na www.zak.lodz.pl, również tam możecie posłuchać radia na żywo.