SKPB Łódź Muzyka w SKPB YAPA Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa
Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 12.08.2020

2006 03 - Yapa Yapa to prawdopodobnie jedyna taka impreza w Polsce, a Ci, którzy zwiedzili świat twierdzą nawet, że na całym świecie. To przegląd zespołów, o których nie słyszy się w Esce, piosenek, które jednocześnie są płytkie i głębokie, to spotkanie ludzi, którzy zjeżdżają się na te trzy dni do Łodzi, żeby ze sobą pograć, pogadać i pobawić się, a łączy ich zamiłowanie do wałęsania się po górach, jeziorach, oceanach i całym świecie.

 

 Historia OSPPT Yapa sięga roku 1974, kiedy to pod wodzą Wojtka Hempla odbył się „Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej – Łódź 1974”. Nazwę „Yapa” nadała sama publiczność – przegląd reklamował plakat z ilustracją otwartej ludzkiej „paszczy”.

 

Meżczyzna śpiewający do mikrofonu na Yapie

Yapa to przede wszystkim publiczność – wyjątkowa, bo ciężko nawet mówić o publiczności – to spotkanie przyjaciół, otwartych na nowych ludzi i nowe pomysły; przyjaciół, którzy na Yapie są po raz pierwsi, a także takich którzy są na niej po raz 35. Razem tańczą tradycyjnego kankana, śpiewają z wykonawcami, i przeganiają budzikami i syrenami nudzących konferansjerów.

 

Publiczność na YapieYapa to też wykonawcy – na Yapie stawiali swoje pierwsze kroki m in.: Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Olek Grotowski, Wiesław Tupaczewski, Pod Strzechą, Wołosatki, Robert Kasprzycki, Dom o Zielonych Progach – co roku dołączają do nich nowe zespoły, które swoich szans szukają na Yapie.

 

 Od samego swojego początku Yapa jest organizowana przez studentów: najpierw tylko przez Studencki Klub Turystyczny «PŁazik» i Studenckie Radio «Żak», potem także z pomocą Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi – tak jest do tej pory, a ludzie organizujący ten przegląd gwarantują niepowtarzalną, studencką atmosferę.

 

(źródło: www.yapa.art.pl)