SKPB Łódź Muzyka w SKPB YAPA 40. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA
40. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA
Autor: Ania Mączewska    Utworzone: 12.08.2020

yapa2015_poster Już w najbliższy weekend 13-15 marca w Łodzi odbędzie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 40. spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać. YAPA to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju.Jego początki sięgają lat 70., kiedy rajdy, organizowane przez górskie kluby turystyczne, liczyły po kilka tysięcy uczestników.

To w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej (prawdopodobnie gdzieś na trasie pomiędzy Beskidem Niskim, pomorską Bazuną, a Szklarską Porębą) zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu miasto prawie co roku zmienia się w polską stolicę piosenki turystycznej, poezji i piosenki autorskiej. Dzisiejsza YAPA w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży, profesjonalny festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków „PŁazika”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi).
Dzisiaj, żeby zadowolić publiczność, nie wystarczy już śpiewak z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Radia Żak. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Tegoroczny, jubileuszowy festiwal zapowiada się wyjątkowo. Na scenie pojawią się zespoły, które w ostatnich latach święciły na Yapie triumfy (Szantażyści, SMKKPMzO, Chwila Nieuwagi, Dom o Zielonych Progach, Mateusz Rulski-Bożek, Yes Kies Sirumem, Cisza Jak Ta), ale nie zabraknie również weteranów z lat 70. i 80. Wśród nich pojawią się wręcz legendarne formacje, dzięki którym w turystycznych śpiewnikach znalazła się niezliczona liczba piosenek, śpiewanych do dzisiaj w bazach studenckich czy w beskidzkich schroniskach (Browar Żywiec, Adam Drąg, Grzmiąca Półlitrówa, Andrzej Koczewski, Paweł Orkisz, Leonard Luther, Bez Jacka). YAPA to też miejsce dla młodych artystów. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś swoje pierwsze kroki stawiały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej weekendowej zabawy wśród dźwięków gitar i rytmów kankana. Mamy nadzieje, że nie zabraknie Was wśród publiczności na sali Centrum Wychowania Fizycznego PŁ, a po koncercie spotkamy się w Klubie Festiwalowym "Cotton" - tylko w najbliższy weekend jest on czynny 24 h na dobę. Start już w najbliższy piątek o godz. 19.00.

Szczegółowy program znajdziecie na www.yapa.art.pl.


ZAPRASZAMY