SKPB Łódź Muzyka w SKPB YAPA 39. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA
39. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 12.08.2020

yapa2014_poster Z niecierpliwością odliczamy dni do 14 marca, kiedy to rozpocznie się kolejny, już 39. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Gdzie? W zasadzie na całym świecie - wszędzie gdzie jest dostęp do internetu, a zasadniczo i formalnie w Łodzi. Yapa to najstarszy muzyczny festiwal w Łodzi, który co roku przyciąga ponad tysięczną widownie z całej Polski. Na trzy dni - 14-16 marca - Łódź stanie się polską stolicą piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i folku.



Tegoroczna edycja, mimo że niejubileuszowa będzie absolutnie wyjątkowa. Wystąpi, na niej po raz pierwszy w tak długiej historii, legenda „piosenki z tekstem” - Lubelska Federacja Bardów. Do Łodzi przyjedzie też zespół Bez Jacka obchodzący swój 40. jubileusz, legenda turystycznego punk rocka – Kuśka Brothers, liryczna Bohema, zawadiacki Nijak, pełna wdzięku Chwila Nieuwagi, kabaretowy Olek Grotowski i oczywiście nieśmiertelny Jerzy Bożyk.

20130309-170827_kuncewicz-jurek_krzysiek_dsc_0709 W czasie YAPY odbędą się tradycyjnie cztery koncerty, w tym dwa konkursowe – wszystkie w budynku studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej przy Al. Politechniki 11. Szczegółowy program Yapy dostępny jest tutaj. Yapowe bilety dostępne są w sprzedaży w określonych punktach, można je zakupić również online. Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie yapa.art.pl i postępować zgodnie z instrukcją. W tym roku karnety kosztują tyle samo, co w roku zeszłym, czyli 35 złotych. Ci, którzy w tym czasie nie mogą przybyć do Łodzi nie będą stratni - YAPA będzie transmitowana na żywo przez Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej oraz TVi LODMAN.

img_4720_fot_aszafranska


Już po raz drugi plakat Yapy został zaprojektowany przez znanego, uzdolnionego grafika młodego pokolenia Krzysztofa Iwańskiego. Tegoroczny plakat to kontynuacja stylistyczna plakatów Yapy z najlepszych czasów jej graficznego rozkwitu (lata 70/80), a jednocześnie charakterystyczny sznyt Iwańskiego. Osoba Krzysztofa łączy się bezpośrednio z naszym Tematycznym Konkursem Muzycznym "Śpiewanki", a to za sprawą zaprojektowanych przez niego plakatów, które już dwukrotnie zapraszały na muzyczną imprezę do Muszyny-Złockie.

 

img_4746_fot_aszafranska Historia Yapy sięga roku 1974 – wtedy to Wojtek Hempel (członek honorowy SKPB Łódź – blacha nr 133) po sukcesie grupy Płazików na III Bazunie (wystąpili w konkursie z piosenką „Grosza nie mam”) wpadł na pomysł stworzenia podobnego przeglądu w Łodzi. Dlaczego Yapa? Skąd ta nazwa? Wymyślił ją pierwszy konferansjer Janusz „Mayta” Majewski, którego zainspirowała rycina medyczna umieszczona na plakacie przeglądu. Publiczność przyjęła nazwę z entuzjazmem.


Yapa zawsze jest organizowana przez studentów. Od samego początku związany był z nią Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Radio Żak, w latach 90-tych dołączyliśmy my - Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi, a później TVi LODMANPrzegląd tworzy prawie 150 wolontariuszy w kilkunastu sekcjach – począwszy od aprowizacji, przez obsługę sceny i nagłośnienie, prezenterów studia radiowo-telewizyjnego, reporterów, sekcję dekoracyjną, serwis, marketing po noclegi. Wszyscy, łącznie z dyrektorem Przeglądu działają pro publico bono, bezpłatnie, ale, jak podkreślają – warto. Yapa to przyjaźnie, to sprawdzenie się w trudnych warunkach, odpowiedzialność i gra zespołowa do jednej bramki.

20130309-191550_lewandowska_gosia__mg_2678


YAPA nie jest jedyną imprezą z muzyką turystyczną i poetycką w Polsce. Takich jest wiele. Ale na pewno jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i nie dająca się pomylić z niczym innym. Co roku w połowie marca na trzy dni gromadzi w Łodzi wszelkiej maści ludzi: wykonawców, wolontariuszy i publiczność, którzy chcą spotkać się, żeby pograć, pośpiewać i posłuchać muzyki. Łączy ich zamiłowanie do wszelkiego typu form przemieszczania się. Ludzie Ci włóczą się po górach, połoninach, jeziorach, morzach i… różnorakich przeglądach, i festiwalach także.

img_4977_fot_aszafranska Yapa to nie tylko trwające przez trzy dni koncerty, ale i studio radiowo-telewizyjne. Ciekawi goście, krótkie humorystyczne filmiki i materiały dźwiękowe z zakurzonych archiwów – oto czego można się spodziewać po tej ekipie pasjonatów. Yapę może obejrzeć każdy z dostępem do internetu z każdego miejsca na Ziemi i to w jakości Full HD. Wystarczy wejść na stronę www.yapa.art.pl. W zeszłych latach transmisję oglądała między innymi Polonia w Australii, USA, Holandii, Belgii, Niemczech, Anglii i w polskiej bazie na Antarktyce. Dzięki wysokiej jakości obrazu byliśmy oglądani w kilku klubach Polonijnych na dużym ekranie. Tego wydarzenia nie można przegapić, zwłaszcza mając je tak blisko siebie – w komputerze, radiu czy telefonie. Choć oczywiście, nawet uważne podglądanie i podsłuchiwanie nie będzie współmierne do poczucia Przeglądu na własne uszy i oczy.

ZAPRASZAMY