SKPB Łódź Muzyka w SKPB YAPA 34 Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa za nami
34 Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa za nami
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 12.08.2020

2009 03 - yapa 34-ty Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa przeszedł już do historii. W ostatni weekend 13-15 marca 2009 sala Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Łódzkiej pękała w szwach. Koncerty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Jury w tym roku z radością zauważyło powrót prawdziwej piosenki turystycznej na Yapę. Nic więc dziwnego, że została przyznana nagroda Grand Prix dla Basi Beuth z zespołem. Fotorelacja jest dostępna tutaj.

 

 

DSCF9358 Jest to tym bardziej ważne, że nie była ona przyznawana od kilku lat. Jak co roku SKPB Łódź było jednym z organizatorów Yapy. Byliśmy członkami kilku sekcji: aprowizacja, noclegi, scenografia, biuro oraz serwis. Już teraz zapraszamy na 35 jubileuszową YAPĘ 2010, która odbędzie się za rok. W trakcie trzech dni trwania Yapy 2009 na scenie pojawiło się 25 zespołów. Poziom tegorocznej Yapy był bardzo wysoki. Świadczy o tym wcześniej wspomniane przyznanie nagrody Grand Prix dla Basi Beuth. Zaskoczenie dla artystki było tym większe, że na Yapę trafiła po raz pierwszy.

 

DSCF9367 Pozostałe nagrody zdobył zespoły:

  • miejsce 1 - Grupa Furmana,
  • miejsce 2 - Szczyt Możliwości,
  • miejsce 3 - Pomysły Znalezione w Trawie,
  • miejsce 4 - Pod Jednym Dachem.

DSCF9378 DSCF9370 Przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je grupy:

  • Cztery Razy w Roku,
  • BRO,
  • Caryna,
  • Chwila Nieuwagi,
  • TAK,
  • Zielone Liście.

Nagrodę publiczności w tym roku otrzymała grupa Żeby Nie Piekło. "Traktujemy tę nagrodę jak największe wyróżnienie, przyznane przez najbardziej surowego z jurorów – publiczność Yapy" – napisali na swojej stronie internetowej po ogłoszeniu wyników.

 

 

DSCF9434 Jak co roku Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Łodzi przyznało swoją nagrodę. Otrzymał je zespół Szczyt Możliwości za piosenkę "PKPB, czyli Piosenka Kursowa...". Tekst zaprezentowanego utworu doskonale oddaje atmosferę jaka panuje na kursie przewodnickim. Jeśli i wy chcecie poczuć taką atmosferę serdecznie zapraszamy na kursy przewodnickie organizowane przez nasze koło. Wszelkie informacje znajdziecie w zakładce "Kurs przewodnicki".

 

 

DSCF9415 Występ na Yapie stał się również przepustką do występu na Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej Bazuna 2009. Dzięki zaproszeniom na Bazunę, do Trójmiasta wybiorą się grupy: Dlaczego Nie, Zło Konieczne, Caryna, Hulajdusza oraz Pomysły Znalezione w Trawie.

Oprócz zespołów dopisała również publiczność. Koncertów słuchało średnio około tysiąca osób – nie licząc słuchaczy studenckiego radia Żak oraz widzów oglądających transmisję w internecie. Zakończenie Yapy 2009 oznacza jednocześnie rozpoczęcie przygotowań do Yapy 2010. Już teraz zapowiada się, że będzie to wielkie wydarzenie.

 

DSCF9326 Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Łodzi tradycyjnie pracowało w kilku sekcjach: w aprowizacji, noclegach, scenografii, biurze oraz serwisie. Pierwsza z nich zajmuje się przygotowywaniem kanapek, kawy, herbaty dla wszystkich wolontariuszy pracujących na Yapie, a było ich blisko 150.

 

 

 

 

DSCF9310 Dość ciekawe są statystyki związane z naszym działaniem. Na kanapki zużyliśmy:

- 160 bochenków chleba

- kilka wiaderek margaryny

- 6 kilogramów białego sera

- 17 kilogramów żółtego sera

- 25 kilogramów wędlin, pasztetów i różnych przetworów z większą bądź mniejszą zawartością mięsa :D

DSCF9333 - 20 kilogramów konserwowej papryki

- 18 kilogramów ogórków kiszonych i konserwowych

- 5 kilogramów smalcu

- worek cebuli

- kilkanaście pęczków szczypiorku

- wiadro kapusty kiszonej

- 120 ugotowanych na twardo jaj

- kilka butelek majonezu i ketchupu

 

To wszystko sprawiło, że cała armia wolontariuszy była cały czas najedzona i praca szła bardzo sprawnie. W sekcji pracowało w sumie aż 16 osób, w tym dwoje naszych najmłodszych członków Tymon oraz Oliwka. Tym samym na YAPĘ wkracza kolejne pokolenie :D

 

DSCF9467 Druga z naszych sekcji zajmowała się noclegami. Jak co roku skorzystaliśmy z gościnności akademików Politechniki Łódzkiej. Na artystów występujących na koncertach, a także i na widzów czekały tam pokoje i salki, w których mogli wypocząć po trwających do samego rana koncertach. W sumie przez trzy dni Yapy udzielono 500 noclegów.

Poza tymi dwoma sekcjami, w których przeważaliśmy liczebnie nasi przewodnicy aktywnie uczestniczyli w pracach biura, budowali piękną scenografię z drzewami wyposażonymi w okulary, a także pilnowali porządku w żółtych koszulkach grupy "serwis".

 

 

DSCF9341 DSCF9386 DSCF9411 DSCF9488

 

Warto również wspomnieć, że jednym z konferansjerów prowadzących sobotni nocny koncert był, związany z YAPĄ od wielu lat, nasz przewodnik Bartek Zgorzelski.

 

Za rok odbędzie się już 35 jubileuszowa YAPA 2010. Już teraz wpiszcie to wielkie wydarzenie do swoich kalendarzy. Serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia za rok.