SKPB Łódź Muzyka w SKPB W górach jest wszytko co kocham Koncert W górach jest wszystko co kocham
Koncert W górach jest wszystko co kocham
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 12.08.2020

Kto uległ magii gór, wie o czym mowa - o nieodpartej potrzebie powrotu, o nieustających wspomnieniach, o tęsknocie, kiedy jest się od gór daleko i euforii, gdy jest się w ich sercu. O tym, że góry stają się osią życia. Z tych wrażeń powstaje coś więcej, wyrasta z nich chęć utrwalenia tego, co ulotne. Utrwalenia, choć - a jakże - jest jasne, że nie da się zatrzymać nieuchwytnego.

 

Coś jednak udaje się nam zachować: muzykę, poezję, a także - co może najważniejsze - przyjaźnie, nawet miłości. Spotkania  ludzi, którzy stworzyli wspólnotę dzięki pasji, zapoczątkowały regularne koncerty pod sztandarem hasał: "W górach jest wszystko co kocham" pochodzącym z poezji Harasymowicza. Kolejny raz spotkamy się w tych magicznych klimatach muzycznych w Sali Kinowej Politechniki Łódzkiej. Jeśli chcecie do nas dołączyć, zapraszamy Was na wspólną wędrówkę po górskich szlakach - oraz po szlakach wyobraźni.

Podobnie jak poprzednio, i w tym roku łódzki koncert będzie transmitowany w internecie dzięki TVi LODMAN. A w koncercie wystąpią:

 

Raz do Roku - to młody stosunkowo zespół z Trójmiasta. Stali bywalcy muzycznych spotkań "w górach" będą mogli usłyszeć grupe w Łodzi po raz pierwszy. Trzeba tu wspomnieć, ze przed kilkoma laty na koncertach "w górach ." rozpoczęła się ich poważniejsza przygoda z poezją śpiewaną. I obrana wtedy nazwa - "Raz do roku" mająca symbolizować tylko jednorazowy występ zespołu w ciągu całego roku ma się już nijak do rzeczywistości. Ale nazwa się przyjęła i pozostała. Warto tu zaznaczyć, że grupa zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2008. Nagrała też swój własny koncert na żywo w Radiu Gdańsk, którego wydania muzycznego być może będziemy mieli okazję w przyszłości posłuchać. Wykonawca dość liczny bo skład jest 7 osobowy, o coraz bogatszym z roku na rok instrumentarium muzycznym. Twórczość tej grupy artystycznej można by scharakteryzować w jednym zdaniu: dobra poezja śpiewana, w dobrym wykonaniu.

 Dom o Zielonych Progach - uczestnikom koncertów W górach specjalnie nie trzeba przedstawiać tego zespołu. Można śmiało powiedzieć, ze bez Domu o Zielonych Progach trudno by było wyobrazić sobie koncerty W górach.. Dom po prostu jest na nich od zawsze. Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. Zespół oprócz muzycznego udziału w sześciu kolejnych edycjach CD W górach., na których to można usłyszeć kilkadziesiąt autorskich piosenek wydał także w ciągu kilku ostatnich lat dwie autorskie płyty. Pierwsza o nazwie takiej samej jak zespół czyli po prostu Dom o Zielonych Progach, druga, która ukazała się po dwóch latach nosi tytuł JAM.

 

Apolinary Polek - bard, poeta, kompozytor. Znany już słuchaczom koncertów "W górach." z kilku płyt projektu. Oprócz piosenek o górach oraz wędrowaniu artysta ma w swoim dorobku także liczne przekłady i interpretacje piosenek L. Cohena czy B. Dylana. Na koncercie będą jednak dominowały jego własne kompozycje, które to charakteryzuje duża różnorodność gatunkowa i mocna ekspresyjność.

 

Pod Jednym Dachem - młody z zespół z Łodzi, znany już z poprzedniej edycji koncertu na Politechnice Łódzkiej. W tym roku zespół dostał wyróżnienie na Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej 2008 oraz zdobył I miejsce na Festiwalu KROPKA w Głuchołazach. Grają swoje autorskie kompozycje muzyczne do własnych tekstów i tekstów poetów uznanych w świecie poezji śpiewanej (Ziemianin).

 

Żeby nie piekło - młody łódzki zespół, i choć stosunkowo niedawno zaistniał na scenie piosenki poetyckiej, jest już laureatem kilku przeglądów. To przede wszystkim zwycięzca ubiegłorocznego konkursu dla wykonawców w III Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej. Ponadto laureat BAKCYNALIÓW 2007. Piosenki tej grupy o niejednoznacznej nazwie (Żeby nie piekło) są pełne życia i energii. W instrumentarium prócz podstawowych - basu czy gitar, pojawia się także "trąbka", oddana wiernie metodą "paszczową" : ) Potrafią zaczarować zarówno swoją melodyką, jak i pełnymi pogody i optymizmu tekstami. Historia ŻNP sięga roku 1999, jednak dopiero w roku 2006 udało się wydać pierwszą płytę-demo. Miejmy nadzieję, że w najbliższej perspektywie doczekamy się pierwszej płyty z prawdziwego zdarzenia.

 

 

(źródło: www.wgorach.art.pl)